GÖSFESTIVALEN I ÅSUNDEN 30-31 JULI 2011


Dream Teams Startsida




GÖSFESTIVALEN I ÅSUNDEN 30-31 JULI 2011
11:e upplagan av Gösfestivalen,
det var 80 team som kom till start trots regn prognoser från SMHI.
Tävlingen flöt på utan några som helst problem och det tack vare fin kamratanda och fint väder
En del team hade svårt att få gösarna att nappa (bl.a undertecknad)
medan andra hade rena drömfisket.
Årets segrare ”Mullis Boys” med Hans Lind som kapten och Peter Sandberg och Oskar Tagesson
som skepps pojkar lyckades fånga hela 5 gösar med en totalviket på 9,34 kg och en sammanlagd
längd på 307cm.

Team Cobra lyckades med bedriften att få upp 3st ålar medans de metade under Gösfestivalen.
Många team och förbi passerande uppskattade att det fans mat och dryck att köpa vid Sekretariat.

Partytältet var också väldigt uppskattat inslag av de team som kom in under nattens mörka timmar för att äta en matbit och berätta den ena Fiskehistorian värre än den andra.
Prisbordet med ett värde på ca 35.000 kr bestod av 3 pokaler, 11 varupriser och 3 kontantpriser.
Segrarteamet fick 6,000 kr, fritt deltagande 2012 och pokal.
Utlottningen av Elmotorn från Fladen vann Team Kela från Fristad

Vi har lagt ut bilder från Gösfestivalen 2011 på www.dream-teams.se under Gösfestivalen.
eller så går ni in på
http://gosfestivalen.dream-teams.se/#8

Jag vill passa på att tacka:

Alla team som var med
Wollmars Sportfiske i Borås som har skänkt priser till det fantastiska prisbordet.
ABU Garcia som ordnade med Måttstickor samt en del extra priser på prisbordet.
Skydda som Sponsrade med tröjor
Fiskebacken Bowling som var på plats och skötte mat och dryck försäljning.
Och alla som har varit med och hjälpt till...

Ha en fortsatt fin fiskesommar så ses vi senast i slutet av juli 2012 då 12:e upplagan av Gösfestivalen går av stapeln.

Mvh
Gösfestivalen/
Marko Barkström
Lars Hemansson
Fredrik Larsson



RESULTATLISTA

 

Team

Ort

Vikt Antal

Längd

1

Mullis Boys Mullhyttan 9340 g 5 307 cm

2

Fiskaren Svenjunga 8600 g 3 207 cm

3

Spöstraff Dalsjöfors 7600 g 3 197 cm

4

Laholm Köpinge 7220 g 4 243 cm

5

Larssons Ulricehamn 7200 g 4 237 cm

6

Ismo Jiggen Ambjörnarp 5800 g 3 187 cm

7

Predator Jönköping 5000 g 3 179 cm

8

Iron Dalsjöfors 4940 g 3 177 cm

9

KB Ulricehamn 4720 g 3 171 cm

10

Pelikanen Svaneholm 4680 g 3 177 cm

11

Dalhén Ulricehamn 4440 g 3 172 cm

12

Kaj Killers Rångedala 4440 g 2 130 cm

13

Bogesund Uricehamn 4300 g 3 176 cm

14

Team Cobra Ulricehamn 3880 g 2 119 cm

15

Team vilse Fristad 3560 g 2 117 cm

16

PSE Ulricehamn 3160 g 2 118 cm

17

Team Raptor Tvärred 3160 g 1 73 cm

18

Omg Wtf Ulricehamn 3120 g 2 117 cm

19

Lundberg Custom
PRO Fishing Team
Ulricehamn 2840 g 2 111 cm

20

AMS Rimforsa 2800 g 1 69 cm

21

Pikehunt 2 Dannike 2720 g 1 70 cm

22

FishOn Lagan 2240 g 1 64 cm

23

Angostura Stenstorp 2220 g 1 64 cm

24

Goa Gubbar FK (44) Multafors 2000 g 1 62 cm

25

Greate White Habo 1940 g 1 61 cm

26

Måns Haglund Ulricehamn 1880 g 1 60 cm

27

Winterfishing Gälstad 1880 g 1 59 cm

28

Källvik Ulricehamn 1700 g 1 59 cm

29

Järgarna Dalum 1560 g 1 57 cm

30

Team Barracuda Timmele 1540 g 1 57 cm

31

Ensam Ulricehamn 1500 g 1 55 cm

32

Skarven Alingsås 1480 g 1 55 cm

33

Blydraggarna Ulricehamn 1420 g 1 57 cm

34

MGT Dalum 1380 g 1 56 cm

TEAM SOM EJ VÄGT IN

61 Gällstad
70 Dannike
(S)ölGösarna Tolkabro
Alkraft Falköping
BjörnKläder Jönköping
Brothers Stängsered
Bååth Alingsås
Castor Fiber Ulricehamn
Diggi 1 Falköping
Diggi 2 Falköping
Dingle Ulricehamn
Dream-Team.se Ulricehamn
Falken Bottnaryd
Fantazista Sandhem
Frankenstein Alingsås
FridLund/Rödingen Skenninge
Gösta Fristad
Hitta Nemo Ljung
Håkans Lärlingar Sturefors
Kiwi Tvärred
Lucioperca Dalum
Majk Ulricehamn
Marbäck Ulricehamn
Matte Rydboholm
Medvind Borås
NUR Hissingsbacka
Od Ljung
Pantar Ej Borås
Peter Niklas Huskvarna
R o J Borås
Road Runner Tvärred
Räkan Äspered
Safir Ulricehamn
SeaBass Borås
Sjörövarna Jönköping
Storfeskarn/Nappet Ulricehamn
Swordfish Rångedala
Tafjord Ulricehamn
Team Briseby Briseby
Team Hedlund Varberg
Team Kela Fristad
Team Lönneberga Ulricehamn
Team Nielsen Länghem
Träsket Huskvarna
Vartofta Vartofta
William Limmared