GÖSFESTIVALEN I ÅSUNDEN 25-26 JULI 2009


Dream Teams Startsida



Det var 101 team som kom till start i nionde upplagan av Gösfestivalen.
Tävlingen flöt på utan några som helst problem och det tack vare fin kamratanda och fint väder.
I år var det mete som gav bäst resultat men det fångades som vanligt väldigt mycket smågösar.
Bäst lyckades A-Team från Ulricehamn som fick ihop 11.360 g från sin lilla eka vilket är ytterligare ett
bevis för att man inte behöver ha en värstingbåt för att deltaga och konkurrera på gösfestivalen.
Segrarna fick tyvärr problem med motorn efter prisutdelningen och fick bogseras därifrån,
kanske kommer en del av prissumman på 8.500 kr att gå till ny motor.
Det kom dessutom några överraskningar, i två båtar kom det upp ål i samband med gösmetet.
Nästa år är det 10 års jubileum och tävlingen kommer naturligtvis att gå av stapeln sista helgen i juli 2010.

Prisbordet hade ett värde på ca 50.000 kr och bestod av 3 pokaler,
13 varupriser och 3 kontantpriser.
Segrarteamet fick 8.500 kr, fritt deltagande 2010 och pokal.

Inför Gösfestivalen 2010 kan det bli några små ändringar och målsättningen om 120 team kvarstår naturligtvis.
Detta ser jag inte som någon omöjlighet om vår herre ger oss fint väder även nästa år,
vilket nästan är en förutsättning för stort startfält då tävlingen är så lång som den trots allt är.

Jag vill passa på att tacka Gösfestivalens medarrangör,
Wollmars Sportfiske i Borås,
som har skänkt priser till det fantastiska prisbordet.

Ha en fortsatt fin fiskesommar så ses vi senast i slutet av juli 2010
då 10:e upplagan av Gösfestivalen går av stapeln.

Mvh
Gösfestivalen/Johan Amby

Ps Jag uppskattar om ni hör av er med synpunker om tävlingen,
både bra och inte minst dåliga för att kunna göra tävlingen ännu bättre till 2010. Ds.

här finner du lite bilder klicka på albumet med Gösfestivalen 2009
RESULTATLISTA
Team Ort Vikt
1 A-Team Ulricehamn 11.360 g
2 Majblommegården Ulricehamn 8.680 g
3 Kaj killers Rångedala 8.200 g
4 Bogesund Ulricehamn 7.580 g
5 Vectra Vertical Borås 7.560 g
6 Kela 1 Fristad 7.420 g
7 Svennberg All-Stars Viskafors 6.980 g
8 Fishon Lagan 6.800 g
9 Team X Gislaved 6.780 g
10 Swordfish Rångedala 6.760 g
11 Vilse Borås 6.640 g
12 Predator Jönköping 5.060 g
13 Ribari Svenljunga 4.920 g
14 Larssons Ulricehamn 4.780 g
15 Nackspärr Ulricehamn 4.580 g
16 Raptor Tvärred 4.540 g
17 Blydraggarna Ulricehamn 4.260 g
18 Hoff Jönköping 4.000 g
19 Quintrex 4 Sturefors 3.760 g
20 Falle Fristad 3.720 g
21 Skoglund 3.660 g
22 Bonka Gös Huskvarna 3.580 g
23 Syndrom/Joker Borås 3.560 g
24 Debora 3.500 g
25 Safir Ulricehamn 3.320 g
26 Sandra Dalum 3.220 g
27 Jonasson  Ulricehamn 3.120 g
28 Great White Mullsjö 3.040 g
29 Bomber/SF Aspen Lerum 2.900 g
30 Dream Teams Ulricehamn 2.880 g
31 Träsket Huskvarna 2.840 g
32 Glimmer 2.660 g
33 2 Tranor & 1 Finne Tranefors 2.480 g
34 QuinTrex 5 Sturefors 2.400 g
35 Spekeröd Spekeröd 2.300 g
36 Br Ohlsson Ljung 1.900 g
37 Fishermans Friend Ulricehamn 1.880 g
38 Fridlund-Rödingen 1.860 g
39 Buster Ulricehamn 1.640 g
40 ONE 1.600 g
41 Björnkläder Jönköping 1.520 g
TYNGSTA GÖSAR
Team Ort Vikt
1. Team X Gislaved 4.480 g
2. Swordfish Rångedala 4.080 g
3. Vilse Borås 3.800 g
TEAM SOM EJ VÄGT IN
Blåvitt,
Lövet, Ulricehamn
Pe 3 Vännerna och Kjellsson, Ömmesala
Ronny Andéns Pöjkar, Dalstorp
Slife of life, Dannike
Lod, kinnarp,
Gripen-Vinnerberg, Huskvarna
Dumma Göteborgarana, Hössna/Hillared
Alicraft,
Edvin, Borås
Onsereds FK, Onsered
Team Trio,
TNT, Borås
Källvik, Ulricehamn
Kämpe,
Butchers, Dannike
Diggi 1, Falköping
River Man, Ulricehamn
Lindqvist, Dalsjöfors
Ätran, Dalum
JMAX.se, Forserum
Joés Place, Borås
Skiter i vilket, Ulricehamn
Kiwi, Dalsjöfors
ABU, Borås
SPRO, Alingsås
Ruda,
Bella, Tvärred
Grizzly, Smedsås
Sableline,
Nappet/Fiskelyckan, Mullsjö
Team Erik,
Senko,
Gädda o Jäger, Vekeryd
Team Flodin, Tvärred
GösGudarna,
Märta Huggtand, Bankeryd
Team Ensam,
Kela 3, Borås
Boakelistic, Tranemo
Gös, Ulricehamn
Katastof,
Baracuda, Ulricehamn
Pralin, Skövde
Team Worms,
Bosjonsfro.se, Seglora
Lind, Ulricehamn
Pigi 1, Västebokvarn
Diggi 2, Håkantorp
Falken, Bottnaryd
Bankeboda, Bankeryd
Qintrex 2, Linköping
Lönneberg, Ulricehamn
Qintrex 1, Rimforsa
AK47, Ulricehamn
Team Nilsmaster, Limmared
Hindsen, Vänamo
Team Markström, Lagan
Älgen, Ljungby

Quintrex 3,